Kontaktujte nás: 387 250 442 | prodej@jhsystems.cz

Chemická kotva do betonu

Při běžných podmínkách je použití chemické malty do betonu velice jednoduché hlavní je se držet doporučení výrobce.

Základní chemické kotvy do betonu

Pro domácího kutila nebo pro běžné kotvení na stavbě stačí základní vynilesterové chemické kotvy. Tyto malty jsou většinou dodávany v kartuši, která lze vytlačit klasickou pistolí na silikon. Chemické kotvy s větším výkonem jsou vždy dodávany ve speciálních kartuších.  (Pro zachování přesného poměru jednotlivých složek)

Pro upevnění jeřábů, výtahů, robotů atd. jsou určeny chemické kotvy s vyšším výkonem. Tyto malty jsou většinou předpsány statikem v projektu nebo jsou doporučeny výrobcem zařízení.

Chemická kotva do betonu

 

Jak používat chemickou kotvu do betonu?

Při použití chemické kotvy do betonu je důležité vyčistit vyvrtaný otvor od prachu. Toto pravidlo platí pro 99% chemických kotev běžně dostupných v železářství. Existují speciální malty, které není nutné čistit, ale ty se běžně nevyskytují.

  • Čištění otvoru neznamená vzít vysavač a vysát prach, ale je nutné otvor nejdříve vyfoukat, pak ocelovým kartáčkem vyčisti, znovu vyfoukat. Pokud se čištění otvoru zanedbá mohou se výtažné síly snížit až na 1/3 udávaných hodnot výrobcem.
  • Při kotvení do betonu se nepoužívají žádná sítka!
  • Pokud máme otvor vyčištěný tak ho zhruba do jedné třetiny naplníme chemickou maltou. Přesné množství je možné zjistit v kalkulačce spotřeby chemické kotvy.
  • Zasuneme kotevní svorník,závitovou tyč a vystředíme
  • Po vytvrzení můžeme dotáhnout na požadovaný utahovací moment a zatížit kotvu